Ciechanowieckie „Ligawki" zakończone
W Ciechanowcu rozdano nagrody w 26.Konkursie Gry na Ludowych Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. Wzięła w nim udział rekordowa liczba blisko 150 uczestników.
W dniach 2-3 grudnia w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu odbywał się XXVI Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego “Ligawki”.
Konkurs rozgrywany był w dwóch kategoriach: dorosłych i dzieci. Tylko do rywalizacji na bazunach nie zgłosiło się żadne dziecko, a w kategorii dorosłych najwyżej oceniono popisy Grzegorza Choszcza z Brodnicy.
Najbardziej zażarta rywalizacja odbywała się wśród ligawkarzy – zarówno wśród dorosłych jak i dzieci uczestników w tej konkurencji było najwięcej. Wśród dorosłych najładniej dął w ligawkę Jan Maliszewski z Wieski koło Sokołowa Podlaskiego, a wśród dzieci - Łukasz Zdziarski z Bagateli koło Ostrowi Mazowieckiej.
Na trombitach, na których najbardziej fachowo grali górale i to zarówno wśród dorosłych jak i dzieci, jury najwyżej oceniło popisy TadeuszaRuckiego z Koniakowa i Janka Zawady także z Koniakowa.
W kategorii “inne instrumenty” bezkonkurencyjny był Bartłomiej Rybka z Koniakowa.
W konkursie rywalizowali zawodnicy z Hiszpanii, Ukrainy, Litwy, górale z Podhala i Beskidu Śląskiego oraz przedstawiciele Kaszub, Kurpi Białych i Zielonych, Mazowsza i Podlasia. Ich zmagania oceniało profesjonalne jury, w skład którego wchodzili muzykolodzy z warszawskiej Akademii Muzycznej, Polskiego Instytutu Muzycznego w Łodzi oraz “Cepelii”.
Ważnym akcentem drugiego dnia konkursu było uroczyste nadanie mu imienia Kazimierza Uszyńskiego - założyciela i wieloletniego dyrektora muzeum oraz inicjatora konkursu ligawkowego.
Wzyscy uczestnicy wzięli także udział w uroczystej Mszy świętej, nadając jej muzyczną oprawę. Nabożeństwu przewodniczył ordynariusz drohiczyński, biskup Antoni Dydycz.
Radio Białystok
***
Trochę historii...
W 1974 roku, muzykolog, profesor Sverlen Noven z Instytutu Etnologii Europejskiej Uniwersytetu w Lund w Szwecji był w Ciechanowcu w Muzeum Rolnictwa im ks. Krzysztofa Kluka i zachwycił się sfatygowaną trąbą drewnianą, ligawką, którą dyrektor muzeum Kazimierz Uszyński znalazł na wiejskim strychu. Zainspirowany uwagami profesora Noven'a, który twierdził, że ligawka ta jest konstrukcyjnie najstarszym instrumentem muzycznym jaki udało mu się znaleźć, dyrektor Uszyński postanowił zorganizować w 1974 roku lokalny konkurs gry na ligawce.
Na pierwszy konkurs gry w Muzeum w Ciechanowcu w 1974 roku zgłosiło się po usilnych poszukiwaniach zaledwie sześciu wykonawców. Z czasem ich ilość zaczęła rosnąć między innymi dzięki wprowadzeniu do konkursu od 1978 roku kategorii dzieci.
W 1980 roku konkurs przekształcono w Ogólnopolski Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich. Od 1980 roku uczestniczą w nim górale grający na trombitach, a od 1987 roku Kaszubi grający na bazunach i rogach. W 1994 konkurs rozszerzono na inne instrumenty pasterskie. Każdego roku w konkursie bierze udział ponad 100 uczestników z Podlasia, Mazowsza, Kurpi, Podhala, Beskidu Śląskiego, Żywiecczyzny, Kaszub i Wielkopolski. Rozpiętość wieku uczestników konkursu waha się od 3 lat (1997 r. - Kamila Kamińska z Ciechanowca) do 86 lat (1982 r. - Czesław Wojtkowski z Wojtkowic Starych, gm. Ciechanowiec). Od kilku lat w konkursie uczestniczą Litwini, Niemcy, Irlandczycy, Ukraińcy i ostatnio Australijczycy.
Konkurs w roku 1998 otrzymał wyróżnienie w ramach "Najciekawszego Muzealnego Wydarzenia Roku 1998".
W 2006 roku dla upamiętnienia pomysłodawcy konkursu, wieloletniego dyrektora i współzałożyciela Muzeum Rolnictwa został on nazwany imieniem Kazimierza Uszyńskiego.
Konkurs rozgrywany jest zawsze w pierwszą sobotę i niedzielę adwentu, w kilku kategoriach wiekowych - dzieci i dorośli oraz muzycznych - konkurs gry na ligawce, konkurs gry na trombicie, konkurs gry na innych instrumentach pasterskich, wśród dorosłych i dzieci.
Imprezie patronuje Marszałek Województwa Podlaskiego.
W programie:
2 grudnia — sobota
godz. 09.00 - 11.30 - przesłuchanie dzieci w kategorii trąby.
godz. 12.00 - 14.00 - przesłuchanie dorosłych w kategorii trąby.
godz. 15.00 - 17.00 - przesłuchanie dorosłych w kategorii inne instrumenty.
3 grudnia — niedziela
godz. 10.00 - msza święta w Kościele Świętej Trójcy.
godz. 12.00 - uroczyste otwarcie XXVI Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego.
godz. 12.30 - ogłoszenie wyników w kategorii trąby dzieci i występ laureatów.
godz. 13.00 - ogłoszenie wyników w kategorii trąby dorośli i występ laureatów.
godz. 13.30 - ogłoszenie wyników w kategorii inne instrumenty i występ laureatów.
godz. 14.00 - koncert muzyki pasterskiej.
godz. 16.00 - zakończenie Konkursu.
W konkursie uczestniczyli zawodnicy z Bułgarii, Hiszpanii, Ukrainy, Litwy, Górale z Podhala i Beskidu Śląskiego oraz przedstawiciele Kaszub, Kurpi Białych i Zielonych, Mazowsza i Podlasia .
Więcej informacjina stronie www.ciechanowiec.pl
i www.muzeumrolnictwa.pl